szm.hu   |   BLOG   |   2009   |   11   |   péntek
left right
<< Vissza

péntek

2009-11-20 17:58:44

hogy ne csak mindig a nyafogás...
Hírnök jött, s lihegve küldötte mailt: megcsinálták végre a DIN kurzív változatát!!!
Kifejtem. Évtizedek óta keresem kenyerem nagyját, vagy kicsinnyét reklámgrafikai-tipográfiai tervezéssel. Sok-sok gályázás, kretén megrendelőkkel való huzakodás, lehetetlen, betarthatatlan (de betartott) határidők, mindig a leggyengébb terv tetszik... sorolhatnám napestig. Arról ritkán esik szó, hogy néha öröme is akad az embernek ezen a vidéken. Hogy nagyritkán azért akadtak épeszű kuncsaftok, hogy néha összejött egy-egy jó logó, vagy szép könyv, ütős plakát...
Évek óta nem néztem meg, sőt úgy tudtam, hogy már régen leszedtük a webről néhai, ma már csak számlázási szinten működő stúdiónk honlapját; most ráklikkeltem, hát még mindig ott árválkodik szegény; már egyetlen adat, telefonszám stb. sem stimmel... De ott meg lehet nézni apróban néhány munkát, amiben valaha kedvem tellett.

Aki - és gondolom, ők a többség - nem érzett még fizikai gyönyörűséget egy igazi, szépen tervezett betű láttán, az sajnos máris átmehet a Váli honlapjára, és nézegetheti a cicagyűjteményt...

Szóval. Évtizede használok egy groteszk (gyengébbek kedvéért: nem talpas, azaz antikva) betűt, ami elég semleges ahhoz hogy sokmindenre lehessen használni, és ugyanakkor nincs olyan reménytelenül elhasználva, szarráhordva, mint a Helvetica (billgétszes nyelven Ariel).
Így találtam rá a DIN betűcsaládra. Nevét a német Szabványügyi Hivatalról (Deutsches Institut für Normung) kapta, ők vezették be ugyanis a múlt század harmincas éveiben (1936) ezt a betűtípust (DIN 1451), mint szabványt, az ipar, technológia, közlekedés, adminisztráció stb. területére. (A DIN jelölés ismerős lehet még a fotográfiában némileg jártas egyedek számára is, ugyanez a német hivatal szabványosította a filmek fényérzékanységét is, innen származik a "hánydines film" fogalma, aminek az angolszász világban némileg bonyolult átszámítással az ASA a megfelelője. (pl. 27 DIN = 400 ASA) Amúgy a digitális gépek is a mai napig ezekkel a fényérzékenységi szabványokkal működnek!)
Szóval, 1995-ben aztán egy 35 éves ifjú holland tipográfus Albert-Jan Pool hozzálátott, és egy igazi gyönyörű, modern betűt faragott ebből a betűből, mutatnék példát.







Számtalanszor használtam már ezt a nagyszerű betűt, plakátra, webre itakdalse.





lehet a vékony változatából finom(kodó) termékfeliratokat kreálni







Tvaly aztán megkaptam PÁ barátomtól az időközben megjelent keskeny változatát is; most éppen azzal csináltam meg egy 24 oldalas könyvkatalógust, ahol kis helyre jó sok szöveget kellett begyömöszölni.




és itt egy részlet az oldalból, hogy lássátok, miről beszélek.




Egy dolog hiányzott nagyon, hogy nem volt dőlt (kurzív) változata a DIN-nek, ami nagyobb szövegek tördelésénél, kiemeléseknél stb. bizony nagyon kellett volna.
És most jött a hír a magát időközben tipográfussá képeztető zseniális PÁ-tól, hogy megjelent a világban a DIN kurzív családja!. Meg is néztem azonnal az átküldött linket, és valóban. Az egész betűcsalád megvásárolható könnyű 975 euróért.
Fölhívtam a zsenit, hogy vajon mikorra lehet szerinte ezekhez másként hozzájutni? Bizonytalan választ adott, hogy előbb vagy utóbb biztos megjelenik valahol a hálón...
Húsz perc múlva jött ugyancsak tőle egy mail, csatolt csomaggal, BENNE AZ EGÉSZ!!!
Áldassék tehát a neve nemcsak a tipográfusnak, de Bram Cohennek is, a peer-to-peer (P2P) BitTorrent protocol feltalálójának!!!

El ne felejtsem, ebből a betűből csináltam például az NKA logóját.



KD komment-kérésére itt egy kis minta a kurzívokról:

Komment írása:

Név*:
E-mail*:
Weboldal:
Öt meg három?*:
Komment*:

designcraft